top of page

LYSÁ

První celovečerní dokument o české hoře. Dokumentární film “Lysá" bude zkoumat vztah člověka k horám a přírodě. Lysou horu navštěvují v posledních letech tisíce lidí s těmi nejrůznějšími důvody. Proč dnešní člověk mnohdy doslova prchá z města na hory? A proč se na Lysou sápou davy lidí? Jsou početné výstupy v této chráněné oblasti udržitelné?

První partner filmu

Připravovaný dokumentární film

Dokumentární, Česko, předpoklad 2026 - 2027, 90 min
Režie: Aleš Nenička, Producent: Lukáš Havránek, Scénář a dramaturgie: Kristína Z. Trníková

První celovečerní dokument o české hoře. Dokumentární film “Lysá" bude zkoumat vztah člověka k horám a přírodě. Lysou horu navštěvují v posledních letech tisíce lidí s těmi nejrůznějšími důvody. Vyrostly zde nové chaty. Koná se tady nemalý počet běžeckých závodů a horu ovládli otužilci. Dříve typičtí “lysaři” byli vystřídáni běžci, kteří si obouvají tenisky namísto pohorek. Vyšla o ní kniha. Lítá se z ní na padáku. Je královnou Beskyd i Instagramu. Stal se z ní fenomén. 

Hlavní myšlenka a poslání

MODERNÍ ČLOVĚK A HORY

Lysou horu navštěvují v posledních letech tisíce lidí. Co je 

důvodem tak výrazného nárůstu? Jsou početné výstupy v této chráněné oblasti  udržitelné či ekologické? Útěky od každodenního života se staly zcela běžným trendem. Kdysi pověstná láska turistu k přírodě byla nahrazena jakousi zběsilou potřebou alespoň na chvíli zanechat svůj život za sebou. A z Lysé se tak pomalu stává doslova  “escape game”.

OCHRANA PŘÍRODY A OVERTURISMUS

Nechceme točit ódu na Lysou. Chceme ukázat realistické pojednání toho, co je ve skutečnosti důvodem návalů turistů, nejen na Lysé hoře, a současně bychom rádi nabídli řešení, co mohou lidé udělat, aby negativní dopady – „svůj otisk“ – minimalizovali.  Odhalíme barevnou paletu motivů člověka k pobytu v přírodě a nabídneme rozmanité pohledy odborníků, které mohou přinést hlubší porozumění a novou perspektivu pohledu. Obrátíme pozornost diváka na zásady přírodního turismu a přiblížíme mu základní pilíře filosofie, na kterých stojí turistika v chráněných krajinných oblastech. Chceme divákovi odevzdat hluboké, transformační myšlenky, které mají sílu podnítit ho zamyslet se nad tím, jak by mohl žít svůj život více šťastněji a možná i zmírnil dopady masového turismu na přírodní lokality.

Co za celým příběhem opravdu stojí?

 

​...jsou krásné výhledy tím, pro co si sem turisté přicházejí?

...je to ten pocit, když se dotknou hladícího bodu na vrcholu?

...anebo souvisí masový turismus s neudržitelným způsobem života ve městech?

... a žije člověk způsobem života, který jej čím dál tím víc izoluje od přírody? 

Toužíme prozkoumat všechny faktory, které vedly k současné popularitě a o celý příběh se podělit se všemi horskými nadšenci napříč Českem.

 

...film, který odvypráví příběh jedné hory, který má sílu ovlivnit mnoho životů.

Námět filmu Lysá

Zvídavý turista hledá na horách odpovědi na ožehavé otázky 

digitální doby. Putuje nejen Moravskoslezskými Beskydy, aby položil rozmanitým skupinám návštěvníků hor otázky na tělo a pronikl víc do zákulisí fenoménu masového turismu. Nalézá vztah mezi současným způsobem života lidí a nárůstem počtu turistů na horách. Zatímco on hledá odpovědi v terénu, v teple a pohodlí Bezručovy chaty na Lysé hoře probíhá diskuse odborníků. Potkají se filozofka a fenomenoložka, paní profesorka Anna Hogenová, s profesorem a docentem psychiatrie Jiřím Horáčkem, ochráncem přírody a biologem Františkem Jaskulou, odborníkem na ekoterapii a přírodní psychologii Martinem Nawrathem a další. Co odhalí a k čemu nakonec dospějí?

Ve filmu se představí i sama hora, která má taky co říct k tomu, co se na ní děje. Portrétní medailónek Lysé hory je tvořen samotným koloběhem jejího života v průběhu roku a teda všech ročních období. Krása hory bez přítomnosti lidí je podtržena hudbou komponovanou přímo pro film a propůjčený hlas vypráví životní příběh Lysé hory.   

Představení filmu ve videu:

Filmový štáb

ALEŠ NENIČKA - Režisér
 

Kameraman a režisér posedlý horským prostředím a dobrodružstvím, který natáčí pod horskou filmovou produkcí naHoru.tv a je také jejím spoluzakladatelem. Závod 1000 Miles Adventure natáčel už 5x, má za sebou také autorský dokument o horském ultramaratonu Beskydská sedmička, který vidělo více než 70 000 lidí a film vyhrál taky 1. cenu za nejlepší dokument na festivalu Cinema Open, pak natočil například Sevřené hrdlo na Gerlachu, který získal 1. místo na festivalu MFOF 2015 nebo dokument o obnovené Bezručově chatě na Lysé.

Alešovu tvorbu můžete sledovat na jeho webu, Facebooku nebo Instagramu.

LUKÁŠ HAVRÁNEK - Producent


Producent filmu se silným vztahem k B7, běhání a horám. Závod dokončil nejlépe v čase 13:54 s Honzou Neuwirthem. Krom toho se o utrpení, které dlouhé tratě provází, sám přesvědčil, když závod 2x nedokončil a 1x na trať kvůli běžeckým zraněním vůbec nenastoupil. Při posledním neúspěšném pokusu si vybojoval 7 beskydských stehů na hlavě, namísto 7 beskydských vrcholů. V roce 2019 po páté proběhl cílem.

Lukáše můžete sledovat na Facebooku nebo Instagramu.

lukas-e1580830090835.jpg
KRISTÍNA Z. TRNÍKOVÁ - Scénáristka a dramaturgyně

Lásku k filmu v ní již v dětství probudil strýček, který pracoval jako promítač v kině. Brzy poznala, že stříbrné obaly, ze kterých vytahoval obří kola filmu jsou pro diváka zdrojem kouzelného potěšení. Po absolvování studií na Slezské univerzitě v Opavě, kde se věnovala oboru audiovizuální tvorby, se zaměřila na rozvíjení vlastní scénáristické tvorby. Přestěhovala se do inspirativní Prahy, kde začala působit jako asistent dramaturgie v televizi Nova. Po pár letech opustila televizní svět i Prahu. Přitáhlo ji kouzlo dokumentární i hrané filmové tvorby. Dnes žije v Bratislavě a střídavě působí v Ostravě a v Opavě. Působí jako scénárista a dramaturg. Ve své tvorbě se aktuálně zaměřuje zejména na téma vztahu člověka a přírody. Nejraději pobývá v lesích, na horách a v blízkosti vody.  Za důležité pokládá rozvíjení vnímavosti člověka, neustálý růst a návrat k původním kořenům a moudrosti předků, a proto je pro ni srdcovým tématem ochrana planety.

KATEŘINA ANDRLOVÁ - Produkční,
ELIŠKA LAJBLOVÁ - asistentka produkční,
IVAN VAŠEK - Kameraman A,
PETR POTYKA - Kameraman B,
ENRICO GOMBALA - kameraman zvířat,
MATĚJ JANKOVSKÝ - střihač,
JAROSLAV MENŠÍK - zvukař,
MARIÁN FRIEDEL - hudebník,
LUDĚK LAZARCZYK - color grading,
EVA ŠLOSAROVÁ - fotografka,
ZUZANA PLESNÍKOVÁ - grafička,
MARTIN BRIXÍ - marketér,
...
Na závěr několik horských citátů, které nás zaujaly:

„Hory jsou někde na půli cesty do ráje.“
– Viktor Beránek, tatranský nosič

„Turisté představují větší erozní prvek než mráz a voda."
– František Jaskula, ředitel CHKO Beskydy

 

"Turistika je nejzdravější pohyb, jaký existuje."
– Jiří Stejskalík, stavitel Bezručovy chaty

bottom of page